Likralı Eldiven

Likralı Eldiven

Likralı eldiven hakkında konuşmadan önce “likra” kelimesi ve ne olduğunu biraz açalım. Aslında bir çeşit elyaf olan likra, iki kimyager tarafından bulunmuş. Asıl amacı da kumaşlardaki esnekliğin arttırılmasından ibaret olan bu elyaflar, aslında kumaş bile değiller. Bu yüzden pamuk ya da sentetik tüm kumaş çeşitlerinde kullanılabiliyorlar. Yaklaşık 4 ila 8 kata kadar uzayabilen bu lifler, kopma noktasında bile olsa bırakıldığında hemen eski haline gelebiliyor. Aslında bu tekstil dünyasında büyük bir keşifti.

Likralar ve Kullanımları

Likralı eldiven aslında düşündüğünüz gibi tamamen esneyen bir şey değil. Sadece kumaşlara katılan ve daha dayanıklı olmalarını sağlayan bir çeşit güçlendirici. İlk olarak televizyonlarda ya da sinemada gördüğünüz bileğe hatta dirseklerin de yukarısına kadar uzanan o şık gece elbiselerindeki uzun eldivenler tam da bu çeşit bir eldiven sınıfına girer. Aslında genel olarak şık ve zarif elbiseler için tasarlansa da likralı eldivenler daha çok spor ve diğer aktiviteler için kullanılır oldu. Mesela bisiklet binmek için ideal bir eldiven sınıfı da bu tip eldivenlerdir. İster küçük bir gezinti olsun isterseniz bir hafta sonu etkinliği olarak dağda kırda bisikletle dolaşmak isteyin güzel bir eldiven, hem şık duracaktır. Hem de sizi koruyacaktır. Özellikle uzun bir bisiklet turu olacaksa ellerinizdeki yükü azaltacağından direksiyon hakimiyetiniz daha güçlü olacaktır. Ya da ani bir düşüşte yerle ilk teması eliniz sağlar. Ki bu da düşüşünüzü yavaşlatır ve sizi daha büyük hasarlardan korur. Üstelik derhal toparlanıp bisiklet keyfinize devam edebilirsiniz. Esnekliği sayesinde darbelerde daha az hasar ve yırtılma söz konusu olacağından aynı zamanda uzun ömürlü de olurlar. Ya da spor salonunda ağırlık çalışıyorsanız, bu tarz bir eldiven size daha sağlam bir tutuş sağlayacaktır.

Şıklığın yanında daha da güçlü bir yardımcı arıyorsanız eğer likralı eldiven tam da aradığınızı size sunuyor. Ağırlık yanında kardiyo çalışıyorsanız ya da daha farklı sporlarla uğraşıyorsanız bu eldivenleri mutlaka denemelisiniz. Ayrıca bu eldivenler ellerinizi tam olarak sardığı için eliniz içinde kaymaz. Bu da halter ya da ağırlık sırasında istenmeyen kazalardan sizi koruyacak demektir.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir