Polyester Eldiven

Tekstil dünyasının vazgeçilmezleri arasında yerini alan polyester, eldiven dünyasında da kendini kabul ettirdi. Polyester, aslında bir çeşit petrol ürünü ve karbon bazlı bir bileşiğin karışımından üretilen mucize bir liftir denilebilir. Sadece polyester liflerden yapılan kumaşlar ve ürünler olduğu gibi bunu pamuk, yün gibi ürünlerle de kullanmak mümkün. Üstelik üretimindeki düşük maliyet ve getirisi düşünüldüğünde bu gayet güzel ve kullanışlı bir ürün olarak tüm tekstil dünyasında kendini sevdiriyor.

Faydaları ve Zararlarıyla Polyester
Polyester aslında dayanıklı ve ucuz bir tekstil maddesi arayışının bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor. Likra kadar olmasa bile bir miktar esneye bilmesi ilk özelliği. Ancak daha da önemlisi bu liflerin oldukça sağlam olması. Bu yüzden pamuk ya da saten gibi kumaşlarda daha dayanıklı olması için farklı oranlarda kullanılır. Dolayısıyla bu ürünlerin fiyatı da %100 pamuk olan aynı ürüne göre düşer. Bunun yanında polyester, ütü sorununu da en aza indirir. Evet, sürekli bir formu olması ve düz durması nedeniyle çoğu zaman gömlek ya da abiye gibi gece elbiselerinde kullanılır. Böylece bu elbiseler düz ve şık görünür ki bu hem üreticinin hem de kullanıcının hoşuna giden bir şey olsa gerek. Tüm bu özellikleri ile polyester eldiven birçok sektörde tercih edilen bir ürün oluyor. Örneğin sanayi ya da ağır işler için bu eldivenler tutuşu güçlendirdiğinden iş kazalarını önlemede oldukça etkili oluyor. Bu yüzden bazı hassas işler için yine polyester ile karıştırılmış özel kumaş eldivenler kullanılıyor.

Peki, kaliteli bir polyester eldiven nasıl olmalı ya da eldiveninizi nasıl kullanmalısınız? İlk olarak unutmayın ki polyester her ne kadar sağlam ve güçlü de olsa terletebilir. Gözenekli oluşu ve hava geçiriyor olması buna engel değildir. Bu yüzden polyester eldiveni çoğu zaman farklı bir kumaşla karıştırılmış olarak kullanabilirsiniz. Ya da iç astarını farklı bir kumaştan kullanabilirsiniz. Diğer önemli konu da eldiveninizin elinize tam oturmasıdır. Çok dar olursa damarları da sıkacağından ve çalışmanızı engelleyeceğinden dolayı hem iş güvenliğinizi hem de sağlığınızı tehlikeye atabilir. Çok bol olması da elinizden kaymasına neden olacaktır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir