Garson Eldiveni

Garson Eldiveni

Bir restoranın belirli standartların üstünde olduğunu gösteren işaretlerden biri de garson eldiveni olsa gerek. Eski çağlarda çok farklı amaçlar için kullanılan eldiveni sadece bir koruyucu olarak görmek yanlış olur. Tıpkı bir aksesuar gibi aslında eldiven de kullanan tarafından çevresine verilen bir mesaj niteliği taşır. Sosyal olarak insanlar sadece konuşmalarıyla değil, ayrıca giyimleri ve aksesuarlarıyla da iletişim kurarlar.
Bir Eldivenin Anlattıkları

Tarihin her döneminde bu böyleydi. Zenginlik, güç ve diğer statüler gibi şeyleri sadece konuşarak değil sembollerle insanlar üzerinde taşıyarak anlatırdı. Tıpkı günümüzde kendini farklı tarz kıyafetlerle ya da dövmelerle ifade ettiklerini söyleyenler gibi. Ayrıca artık özellikle restoranlarda farklı bir iletişim yolu olarak eldivenler kullanılıyor. Evet, garson eldiveni artık restoranlarda temizliği ve kaliteyi müşteriye dolaylı yoldan anlatan bir işlev görüyor. Özellikle şık bir mekanda yemek bazen kutlama ya da iş yemekleri olsun karşınızdakine ne kadar değer verdiğiniz gösterir. İşte bunu bilen çoğu işletme garsonlar için özel üretilen bu eldivenleri kullanıyor. Avrupa saraylarından gelen bu alışkanlık giderek tüm dünyaya yayıldı. Şimdi ise artık olmazsa olmazlar arasında kendine sağlam bir yer edindi. Ancak işletmenin önemli bir sembolü sayılan bu eldivenler için de bazı kriterlere dikkat etmelisiniz.
• Öncelikle bu eldivenlerin farklı renkleri olsa da genellikle beyaz renkler daha çok tercih ediliyor.
• Bu eldivenler mümkünse dikişsiz olmalı. Eğer dikiş olacaksa bile dikişler göze batmayacak şekilde ya içten ya da çok ince olmalı.

• Ayrıca bu eldivenlerin kumaşı özel olmalı. Kimse elinden kayıp giden bir tabak ya da eşya olsun istemez. Bu yüzden farklı bir kumaş daha sağlam bir tutuş sağlamalı.
Eğer tüm bu özelliklerde bir eldiven kullanıyorsanız bu mutlaka müşterinizin gözüne çarpacaktır. Kaldı ki kaliteli ürün kendi reklamını yapar diye bir kural var. Yani siz kalitenizi ve standartlarınızı yüksek tuttuğunuzda ve bunu özenle müşterilerinize gösterdiğinizde gerisi gelecektir. Herkes yavaş yavaş sizi konuşacak, zamanla nasıl bir yere geldiğinize siz de şaşıracaksınız. Elbette bütün bunlar bir çift garson eldiveni ile olmaz. Ancak bunun iyi ve güzel bir adım olacağına emin olabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir