Garson Eldiveni

Garson Eldiveni

Bir restoranın belirli standartların üstünde olduğunu gösteren işaretlerden biri de garson eldiveni olsa gerek. Eski çağlarda çok farklı amaçlar için kullanılan eldiveni sadece bir koruyucu olarak görmek yanlış olur. Tıpkı bir aksesuar gibi aslında eldiven de kullanan tarafından çevresine verilen bir mesaj niteliği taşır. Sosyal olarak insanlar sadece konuşmalarıyla değil, ayrıca giyimleri ve aksesuarlarıyla da iletişim kurarlar.
Bir Eldivenin Anlattıkları

Tarihin her döneminde bu böyleydi. Zenginlik, güç ve diğer statüler gibi şeyleri sadece konuşarak değil sembollerle insanlar üzerinde taşıyarak anlatırdı. Tıpkı günümüzde kendini farklı tarz kıyafetlerle ya da dövmelerle ifade ettiklerini söyleyenler gibi. Ayrıca artık özellikle restoranlarda farklı bir iletişim yolu olarak eldivenler kullanılıyor. Evet, garson eldiveni artık restoranlarda temizliği ve kaliteyi müşteriye dolaylı yoldan anlatan bir işlev görüyor. Özellikle şık bir mekanda yemek bazen kutlama ya da iş yemekleri olsun karşınızdakine ne kadar değer verdiğiniz gösterir. İşte bunu bilen çoğu işletme garsonlar için özel üretilen bu eldivenleri kullanıyor. Avrupa saraylarından gelen bu alışkanlık giderek tüm dünyaya yayıldı. Şimdi ise artık olmazsa olmazlar arasında kendine sağlam bir yer edindi. Ancak işletmenin önemli bir sembolü sayılan bu eldivenler için de bazı kriterlere dikkat etmelisiniz.
• Öncelikle bu eldivenlerin farklı renkleri olsa da genellikle beyaz renkler daha çok tercih ediliyor.
• Bu eldivenler mümkünse dikişsiz olmalı. Eğer dikiş olacaksa bile dikişler göze batmayacak şekilde ya içten ya da çok ince olmalı.

• Ayrıca bu eldivenlerin kumaşı özel olmalı. Kimse elinden kayıp giden bir tabak ya da eşya olsun istemez. Bu yüzden farklı bir kumaş daha sağlam bir tutuş sağlamalı.
Eğer tüm bu özelliklerde bir eldiven kullanıyorsanız bu mutlaka müşterinizin gözüne çarpacaktır. Kaldı ki kaliteli ürün kendi reklamını yapar diye bir kural var. Yani siz kalitenizi ve standartlarınızı yüksek tuttuğunuzda ve bunu özenle müşterilerinize gösterdiğinizde gerisi gelecektir. Herkes yavaş yavaş sizi konuşacak, zamanla nasıl bir yere geldiğinize siz de şaşıracaksınız. Elbette bütün bunlar bir çift garson eldiveni ile olmaz. Ancak bunun iyi ve güzel bir adım olacağına emin olabilirsiniz.

Penye Bez Eldiven

Penye Bez Eldiven

Kışın elleriniz üşümesin diye kullandığınız eldivenlerin bugün birçok sektörde çok yaygın bir şekilde kullanıldığını biliyor musunuz? Bunlardan penye bez eldiven de en çok kullanılan eldiven çeşitleri arasında yer alır. Üstelik çoğu durumlarda sağlık için bile bu eldivenleri kullanabilirsiniz. Bunun yanında bu tip eldivenler şık ve zarif oluşuyla bir zamanlar Avrupa’da asillerin kullandığı bir aksesuardı. Ancak o zamanlar penye olarak değil pamuklu ve diğer kumaşlardı. İşte genel amaçlı penye eldivenlerin çıkış noktası da bunlar oluyordu.
Her Amaç İçin Penye Eldivenler

Her ne kadar her amaç için denilse de aslında penye bez eldiven kullanım itibarıyla bir çeşit aksesuar olarak başladı. Özellikle orta çağda salgınlar ve gösteriş merakıyla sık sık gündeme gelen beyaz eldivenler daha sonra giderek asiller arasında yaygınlaştı. İlginç bir şekilde asiller ve zenginler beyaz eldiveni aksesuar olmanın ötesinde bir çeşit asalet simgesi olarak görmeye başladı. Fakat sanayi devrimi ve sonrasında değişen koşullar itibariyle bu eldivenler artık bir simge değil birer yardımcı olarak görüldü. Artık günümüzde bu eldivenleri hayatın çoğu alanında görebilirsiniz. En çok mağazalarda vitrinlerin düzenlenmesi işlerinde kullanılan bu eldivenler.

Kuyumcularda hatta müzelerde bile kullanılıyor. Özellikle hassas tarihi eserler için kullanılan bu eldivenler sayesinde artık daha güvende. Müzayede ve benzeri hassas işler için kullanılan bu tip eldivenleri aynı zamanda şatafatlı restoranlarda garsonlarda bile görebiliyorsunuz. Aslında iz bırakmaması ve aynı zamanda şık olmasıyla oldukça çok tercih ediliyor. Bunun yanında bez eldivenleri bazı hassas bilim veya araştırma tesislerinde de göreceksiniz. Hatta çoğu teknoloji firması çalışanları gerek AR-GE gerekse üretim ve diğer aşamalarda beyaz önlüğü bu tip eldivenlerle tamamlıyorlar.

Günümüzde ise penye bez eldiven artık özen ve titizliğin sembolü olarak kullanılıyor. Artık çoğu işletme çalışanı için bu tarz eldivenler arıyor. Bu şekilde kurumsal olarak titizliğe ve özene gösterdikleri önemi vurgulamış oluyorlar. Dolayısıyla bu da bir çeşit PR çalışması da oluyor. Ayrıca ellerinde beyaz eldivenlerle çalışanlar müşteriye daha da güven veriyor ve bir çeşit müşteri-firma ilişkisinde daha da sağlam ilişkilerin bir adımı sayılıyor.

Miflon Eldiven

Miflon Eldiven

Kumaş ve eldiven dünyasında pek duyulmayan bir kumaş olan miflon (muflon ya da müflon da denilir) aslında hayatın farklı alanlarında hep perde arkasında kaldı. Buna rağmen son zamanlarda miflon eldiven ile artık hizmet sektöründe bu kumaşa daha sık rastlayacak gibiyiz. Bir çeşit havlı, yani kadifemsi bir his uyandıran yünlü kumaşlara genel anlamda miflon denir. Daha çok tay tüyü diye tabir edilen kumaşlarla karıştırılsa da bazı detaylarıyla bunlardan ayrılır. İlk olarak bu kumaşlar adını bir koyun çeşidinden alırlar. Anavatanı Korsika olan ve Sardunya Adalarında da bulunan Muflon koyunundan kırpılan yünlerle eğrilen iplikler ve bu ipliklerden yapılan kumaşlar. İşte bu kumaşın özelliği buradan gelir. Tıpkı Merinos koyunu gibi. Dolayısıyla bazı özellikleriyle diğer yünlerden ayrılır.

Tekstilde Miflon Kullanımı

İlk olarak miflon kumaşlar diğer yünlü kumaşlardan daha fazla hava geçirir. Ayrıca gramaj olarak aynı boyutlardaki diğer yün kumaşlardan daha hafif olurlar ki bu özellikle bayan giyiminde çok tercih edilen bir özelliktir. Üstelik bu hafifliğine rağmen diğer yünlü kumaşlar kadar da soğuğa karşı korur. Hatta bayan pardesüleri ya da kışlık bayan elbiselerinde astar olarak ya da iç malzeme olarak kullanılır. Farklı bir çeşit yünlü iplikten üretilen miflon kumaşlar paltoların vazgeçilmezi olsa da artık giderek daha fazla alana yayılmaya başladılar. Karşımıza ilk olarak miflon eldiven olarak çıkan bu kumaşlar giderek vintage tarzı elbiselerde kendilerini gösterecek gibiler. Eldivenlerde daha zarif bir görüntü vermesi için yavaş yavaş kullanılmaya başlanan miflonlar şimdilik sadece kısa, bileğe kadar olarak kullanılıyor.

Ancak moda tasarımcıları bunu omuza kadar olan boyutlar için tasarlamaya başladılar bile. Bunun yanında bazı müzayede evleri antika eserleri taşıyan görevliler için klasik beyaz ve dikişsiz modelleri kullanıyor. Hatta birçok lüks restoran artık garsonları için miflon eldiven kullanmaya başladı. Kumaşın hava geçirmesi, zarif görüntüsü ve rahatlığı ile bu eldivenleri gece kıyafetleri için kullananlar da var. Öyle ki sağlık için, egzaman ya da alerji gibi sebeplerle bile bu eldivenleri kullanan insanlar giderek artıyor.

 

Polyester Eldiven

Tekstil dünyasının vazgeçilmezleri arasında yerini alan polyester, eldiven dünyasında da kendini kabul ettirdi. Polyester, aslında bir çeşit petrol ürünü ve karbon bazlı bir bileşiğin karışımından üretilen mucize bir liftir denilebilir. Sadece polyester liflerden yapılan kumaşlar ve ürünler olduğu gibi bunu pamuk, yün gibi ürünlerle de kullanmak mümkün. Üstelik üretimindeki düşük maliyet ve getirisi düşünüldüğünde bu gayet güzel ve kullanışlı bir ürün olarak tüm tekstil dünyasında kendini sevdiriyor.

Faydaları ve Zararlarıyla Polyester
Polyester aslında dayanıklı ve ucuz bir tekstil maddesi arayışının bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor. Likra kadar olmasa bile bir miktar esneye bilmesi ilk özelliği. Ancak daha da önemlisi bu liflerin oldukça sağlam olması. Bu yüzden pamuk ya da saten gibi kumaşlarda daha dayanıklı olması için farklı oranlarda kullanılır. Dolayısıyla bu ürünlerin fiyatı da %100 pamuk olan aynı ürüne göre düşer. Bunun yanında polyester, ütü sorununu da en aza indirir. Evet, sürekli bir formu olması ve düz durması nedeniyle çoğu zaman gömlek ya da abiye gibi gece elbiselerinde kullanılır. Böylece bu elbiseler düz ve şık görünür ki bu hem üreticinin hem de kullanıcının hoşuna giden bir şey olsa gerek. Tüm bu özellikleri ile polyester eldiven birçok sektörde tercih edilen bir ürün oluyor. Örneğin sanayi ya da ağır işler için bu eldivenler tutuşu güçlendirdiğinden iş kazalarını önlemede oldukça etkili oluyor. Bu yüzden bazı hassas işler için yine polyester ile karıştırılmış özel kumaş eldivenler kullanılıyor.

Peki, kaliteli bir polyester eldiven nasıl olmalı ya da eldiveninizi nasıl kullanmalısınız? İlk olarak unutmayın ki polyester her ne kadar sağlam ve güçlü de olsa terletebilir. Gözenekli oluşu ve hava geçiriyor olması buna engel değildir. Bu yüzden polyester eldiveni çoğu zaman farklı bir kumaşla karıştırılmış olarak kullanabilirsiniz. Ya da iç astarını farklı bir kumaştan kullanabilirsiniz. Diğer önemli konu da eldiveninizin elinize tam oturmasıdır. Çok dar olursa damarları da sıkacağından ve çalışmanızı engelleyeceğinden dolayı hem iş güvenliğinizi hem de sağlığınızı tehlikeye atabilir. Çok bol olması da elinizden kaymasına neden olacaktır.

Likralı Eldiven

Likralı Eldiven

Likralı eldiven hakkında konuşmadan önce “likra” kelimesi ve ne olduğunu biraz açalım. Aslında bir çeşit elyaf olan likra, iki kimyager tarafından bulunmuş. Asıl amacı da kumaşlardaki esnekliğin arttırılmasından ibaret olan bu elyaflar, aslında kumaş bile değiller. Bu yüzden pamuk ya da sentetik tüm kumaş çeşitlerinde kullanılabiliyorlar. Yaklaşık 4 ila 8 kata kadar uzayabilen bu lifler, kopma noktasında bile olsa bırakıldığında hemen eski haline gelebiliyor. Aslında bu tekstil dünyasında büyük bir keşifti.

Likralar ve Kullanımları

Likralı eldiven aslında düşündüğünüz gibi tamamen esneyen bir şey değil. Sadece kumaşlara katılan ve daha dayanıklı olmalarını sağlayan bir çeşit güçlendirici. İlk olarak televizyonlarda ya da sinemada gördüğünüz bileğe hatta dirseklerin de yukarısına kadar uzanan o şık gece elbiselerindeki uzun eldivenler tam da bu çeşit bir eldiven sınıfına girer. Aslında genel olarak şık ve zarif elbiseler için tasarlansa da likralı eldivenler daha çok spor ve diğer aktiviteler için kullanılır oldu. Mesela bisiklet binmek için ideal bir eldiven sınıfı da bu tip eldivenlerdir. İster küçük bir gezinti olsun isterseniz bir hafta sonu etkinliği olarak dağda kırda bisikletle dolaşmak isteyin güzel bir eldiven, hem şık duracaktır. Hem de sizi koruyacaktır. Özellikle uzun bir bisiklet turu olacaksa ellerinizdeki yükü azaltacağından direksiyon hakimiyetiniz daha güçlü olacaktır. Ya da ani bir düşüşte yerle ilk teması eliniz sağlar. Ki bu da düşüşünüzü yavaşlatır ve sizi daha büyük hasarlardan korur. Üstelik derhal toparlanıp bisiklet keyfinize devam edebilirsiniz. Esnekliği sayesinde darbelerde daha az hasar ve yırtılma söz konusu olacağından aynı zamanda uzun ömürlü de olurlar. Ya da spor salonunda ağırlık çalışıyorsanız, bu tarz bir eldiven size daha sağlam bir tutuş sağlayacaktır.

Şıklığın yanında daha da güçlü bir yardımcı arıyorsanız eğer likralı eldiven tam da aradığınızı size sunuyor. Ağırlık yanında kardiyo çalışıyorsanız ya da daha farklı sporlarla uğraşıyorsanız bu eldivenleri mutlaka denemelisiniz. Ayrıca bu eldivenler ellerinizi tam olarak sardığı için eliniz içinde kaymaz. Bu da halter ya da ağırlık sırasında istenmeyen kazalardan sizi koruyacak demektir.